Anaharsis.EU Форуми Anaharsis.EU
Психотерапевтичен форум

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Общество на хора с алкохолен проблем "Алтернатива"

Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Anaharsis.EU Форуми -> Форум за обяви и съобщения
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Belajio
Site Admin

МнениеПуснато на: Съб Ное 27, 2010 12:54 pm    Заглавие: Общество на хора с алкохолен проблем "Алтернатива" Отговорете с цитат

В последните седмици дадох няколко интервюта тук и там, свързани с книгата ми "Психотерапия на алкохолизма" - програма "Хоризонт", Клуб 50", една местна радиостанция, вестници... Основният лайтмотив навсякъде беше: "Как би могло да се промени статуквото?" За всички, познаващи нещата, е ясно, че то не е добро. Същевременно от on-line консултациите, които провеждам с хора с алкохолен проблем, и писмата, ми е ясно колко голяма е нуждата от помощ навсякъде в страната.

Считам, че на ситуацията може да се повлияе - и то отдолу. Лично аз не разполагам с властови ресурс, който да накара политиците да обърнат внимание на проблема и да направят съответни законодателни промени, откъдето би могла да тръгне като цяло и голямата промяна. "Отдолу" означава интернет, така както стана в САЩ и други държави, където десетки хиляди души се обединиха около виртуални общности на модерно мислещи за алкохолната проблематика хора. Smart Recovery, Secular Organisation for Sobriety (SOS) и пр.

http://www.smartrecovery.org/
http://www.sossobriety.org/

Тези общества успяха да създадат най-разнообразни механизми за помощ на хора с алкохолен проблем, които по различни причини нямат желание да се доверят на религиозни организации като "Анонимни Алкохолици" и свързани с тях програми като "Минесота". On-line консултации, on-line терапевтични групи, on-line поддържащи групи, on-line провеждане на обучение, списания, блогове, книги. Като дори прехвърлиха от един момент голяма част от дейността си извън пределите на интернет, в реала. И повлияха върху общественото мнение много повече от който и да е законодателен орган или здравна система.

Такива виртуални общности съществуват в повечето развити страни, те вършат огромна работа и имат голямо влияние. Назрял е моментът за нещо подобно и в България - с минимум средства и огромен сайт, максимум резултат. Ясно е, че това може да бъде направено от съмишленици - от хора, които са наясно, че имат алкохолен проблем, но не желаят да приемат клеймото "алкохолици", от психолози и терапевти, заедно с близки на проблемни пиячи. От такива, които търсят помощ или са готови да оказват помощ при такъв тежък проблем. При признати 5 % зависими от алкохола, това означава 350 000 души. Не всички, естествено, ще се заинтересуват и не всички търсят помощ, но само петстотин от тях биха могли да свършат огромна работа - с помощта на няколко специалисти, които имат отношение към проблематиката на зависимостите. Т.е. една седемстотна от зависимите.

И тъй, идеята ми е създаването на модерно виртуално общество на хора с алкохолен проблем с название "Алтернатива". Което да дава възможност за on-line консултации, on-line групи - терапевтични и за самопомощ, след обучаването на съответните консултанти за това. Списание, блог, книгоиздаване на по-късен етап... Заинтересуваните да ми пишат на kralev@anaharsis.eu

Така че, моля всички, които прочетат тази информация някъде, и имат отношение към проблематиката с алкохола, и близки, станали жертва на алкохола, или пък хора, които ме познават лично, Wink да копират тази информация и да я разпространят сред познатите си - било по e-mail, било чрез face book, skype и пр. Така ще дадем по-голяма гласност на идеята.
Благодаря ви! Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Anaharsis.EU Форуми -> Форум за обяви и съобщения Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети